הרגלי אכילה ושתייה נכונים

 
ישנם כ- 60 עד 70 זני חיידקים החיים על פני השיניים, ניזונים מהפחמימות שאנו אוכלים ומפרישים חומצה כפסולת. חומצה זו ממיסה את השן, ומאפשרת תהליך של התפתחות עששת (חורים). לכן, כל מזון המכיל פחמימות מזיק לשיניים. לצערנו, אין כמעט מיני מזון שאינם מכילים פחמימות, ולכן אנו מתייחסים לכל מזון באשר הוא כבעל יכולת לגרום לעששת.

 

הרגלי אכילה ושתייה התורמים לבריאות שיני הילדים

 
 
  • על-מנת למנוע עששת, מומלץ לאכול חמש עד שש ארוחות מסודרות ביום, לכל היותר: בוקר, עשר, צהרים, ארבע, ערב וארוחת לילה לילדים שהולכים לישון בשעה מאוחרת. יש לעשות הפסקה של שעתיים לכל הפחות בין ארוחה לארוחה, ובכך לאפשר לרוק לתקן את הנזק הנגרם לשיניים מהחומצה שמופרשת בזמן הארוחה. בין הארוחות יש לשתות רק מים.
  • אין חשיבות לכמות הפחמימות שצורכים בארוחה, ולכן ילדים שאוהבים לשתות שתייה ממותקת, יכולים לעשות זאת במשך הארוחה. בנוסף, מומלץ לאכול ממתק כקינוח מייד בסיום הארוחה ולא חצי שעה או שעה לאחריה.
  • משקאות קלים מוגזים כגון ספרייט או קוקה קולה (אף אם הם דיאטטיים) מזיקים גם הם לשיניים. אמנם הם אינם גורמים ישירות לעששת, אך באפשרותם להחמיר את המחלה ו / או לגרום לארוזיות (המסה של רקמת השן), מכיוון שכל משקה מוגז מכיל בתוכו חומצה. בהתאם לכך, גם משקאות אלו יש לצרוך רק בזמן הארוחות.
  • בילדים בכלל ובתינוקות בפרט לא מומלץ לשתות שתייה מתוקה בלילה (כל שתייה שאינה מים).
 
 
 
הרגלי אכילה נכונים
 
 
 
 
  • כאשר אוכלים מזון שנדבק לשיניים (כגון ממתקים/קורנפלקס ללא חלב) יש לצחצח שיניים מיד עם סיום האכילה, על-מנת למנוע מהחיידקים להמשיך את פעולת ניצול הפחמימות וייצור החומצה.
  • חשוב לזכור כי בלילה הגוף נח ומאט את הקצב הן של פעילות שרירי הפה והלחיים, המסלקים את המזון והן של הפרשת הרוק האחראי לשמירת השיניים. הרוק מופרש בלילה בכמות קטנה ואינו שוטף את הפה מהנוזל הממותק או מהחיידקים והחומצה שהם מייצרים.
  • ככלל, מומלץ להימנע מאכילה או שתייה במשך הלילה. אם בכל זאת מתקיימות "ארוחות לילה" רצוי לנקות את השיניים משאריות הנוזל על-ידי מברשת או גזה רטובה (אפילו אחרי הנקה!), או לתת לתינוק לשתות מים לאחר החלב, בתקווה שהמים ישטפו את שאריות החלב שנותר בחלל הפה.
  • לעיסת מסטיק בסיום הארוחה בריאה לשיניים (לילדים שאינם בולעים את המסטיק), שכן היא מגבירה את הפרשת הרוק ומביאה לתיקון מהיר יותר של הנזק הנגרם בזמן הארוחה. אולם אין להתמיד בלעיסה במשך יותר משלוש שעות ביום, על מנת למנוע נזק למפרק הלסת התחתונה ושחיקת שיניים מוגברת.
 
 
הרגלי אכילה נכונים
 
 
 
הרגלי אכילה ושתייה נכונים יגרמו לילדיכם לחייך. לטיפים נוספים מד"ר מאיה גוטלר וצוות המרפאה, הנכם מוזמנים לפנות אל המרפאות ולתאם תור.