טיפול מיידי בחבלות שיניים

 
השיניים הנמצאות בקדמת הפה חשופות לחבלות שונות כגון סדקים, שברים (קטנים וגדולים), תזוזות ואף שירוש (יציאת השן ממקומה). הטיפול לאחר חבלה עלול להיות מסובך ויקר, ולעתים קשה להחזיר לשן את התפקוד והמראה הקודמים.

הסיבות העיקריות לחבלות הן: פעילות ספורטיבית, נפילות, אלימות ותאונות רכיבה על אופניים או החלקה על גלגיליות. ישנו גם קשר בין בליטה מוגזמת של השיניים הקדמיות העליונות לבין חבלות.
 

חבלות בשיניים נשירות (שיני חלב)

 
 
ילדים נוטים לחבלות בעיקר בגילאי 18-30 חודשים, בעיקר בשל יכולות מוטוריות נמוכות וחוסר היכולת לצפות סיכון פוטנציאלי. שליש מהילדים חווים חבלה דנטלית עד גיל 5. השיניים הקדמיות העליונות הן אלו שנפגעות בעיקר. רוב הפגיעות הן קלות וההורים אינם יודעים כלל שהילד קיבל מכה בשיניים. לעיתים קרובות, שינוי הצבע של הכותרת לאפור הוא הסימן היחיד לפגיעה בשיניים.

ברוב הפעמים אין צורך בטיפול כלל אלא במעקב בלבד. אולם, פגיעות הגורמות לשברים בשיניים או לתזוזתן עלולות להוביל לנזק חמור לשיניים הקבועות. טיפול מוקדם יכול להפחית את הסיכוי לנזק. לכן, במקרה של חבלה לשיניים חשוב לבדוק בהקדם את הילד, כדי לקבוע האם נדרש טיפול דחוף או שאפשר להסתפק במעקב בלבד.
 
 
 
טיפול מיידי בחבלות בשיניים
 
 
 
 

חבלות בשיניים קבועות

 
  • במידה והשן הקבועה יצאה ממקומה בעקבות חבלה – חשוב למצוא אותה ולהחזיקה באזור הכותרת בלבד (יש להימנע ממגע עם השורש). אפשר לשטוף בעדינות מתחת לברז עם מסננת ולנסות להחזירה למקומה. במידה ולא ניתן לעשות זאת, שמרו את השן בכוס חלב והגיעו מידית לרופא השיניים הקרוב ביותר. במידה ויש דימום, ניתן להפסיקו באמצעות פד גזה.
  • אם השן זזה ממקומה או נשברה (אך נשארת בלסת) – יש להפנות את הילד מיד לרופא השיניים המטפל או לרופא השיניים הקרוב ביותר ולהביא, אם אפשר, את החתיכה השבורה.
 
במקרה של חבלה יש לזכור כי זמן התגובה והטיפול הוא קריטי להצלחת הטיפול. הגעה מהירה לטיפול רפואי
מתאים, מאפשרת לצמצם את הנזקים העתידיים
.
 
 
לקבלת טיפול מיידי, התקשרו עכשיו:
072-3214887