צחצוח שיניים פעמיים ביום ושימוש בחוט דנטלי

 

צחצוח שיניים

 
 
צחצוח שיניים חשוב הן למניעת עששת השיניים (עששת הינו תהליך המוביל ליצירת "חורים") והן למניעת דלקת החניכיים. ואלה הטיפים של ד"ר מאיה גוטלר וצוות המרפאה לצחצוח נכון:
 • יש לצחצח שיניים מיד עם בקיעת השן הראשונה (כפי שעושים מקלחת לתינוק כבר ביומו הראשון). לתינוקות ניתן לנקות את השיניים עם גזה נקייה ולחה במקום במברשת.
 • את צחצוח השיניים יש לבצע פעמיים ביום: בבוקר (רצוי לאחר ארוחת הבוקר) ובערב לאחר הארוחה האחרונה.
 • כאשר צורכים דברי מתיקה (או כל מזון מסוג אחר שנדבק לשיניים כגון קורנפלקס), יש לצחצח את השיניים מיד לאחר האכילה, זאת על מנת לסלק את שאריות המזון מהשיניים ולמנוע פעילות מתמשכת של החיידקים בפה.
 
 
 
צחצוח שיניים
 
 
 
 
 • עד גיל 7-8 שנים, מומלץ שההורים יצחצחו את שיני ילדיהם. עד גיל זה הילדים אינם מסוגלים לעשות זאת באופן יעיל בשל חוסר קואורדינציה בין היד לעין. לפני המעבר לצחצוח עצמאי ניתן לאפשר לילד להתחיל בפעולה, ולאחר מכן "לסיים" את הצחצוח עבורו. יש להעביר לילד את אחריות הצחצוח רק כאשר בטוחים שהוא מצליח לצחצח היטב בכוחות עצמו.
 • דרך טובה לעודד את הילד לצחצוח הינה חיקוי. אם הילדים רואים אתכם מצחצחים שיניים, הדבר יכול לעורר מוטיבציה גדולה לנושא.
 
 

אופן צחצוח השיניים

 
* הערה: הסבר אופטימלי חייב להיות מלווה בהדגמה ולכן כאן ניתנו רק קווים מנחים.
 • את הצחצוח יש לבצע בצורה שיטתית: מתחילים בצד הימני העליון של הפה ומצחצחים את החלק החיצוני של שיני הלסת העליונה. לאחר מכן, ממשיכים בצחצוח חלקן הפנימי ולבסוף, חלקן הלעיסי. את אותו התהליך יש לבצע בשיני הלסת התחתונה. מומלץ לעבור על כל שן כעשר פעמים כיוון שרובד החיידקים הינו דביק והסרתו דורשת זמן.
 • יש להניח את המברשת כאשר חציה על החניכיים וחציה על השן, הואיל ורובד החיידקים מתרכז בעיקר במעבר ביניהם. הצחצוח עצמו מתבצע באמצעות תנועות חוזרת, הלוך ושוב, במאוזן.
 • רצוי ש"תנוחת הצחצוח" תהיה בגובה העיניים: אם נמצאים מול הילד יש להקפיד שעיניו תמצאנה בגובה עיני ההורה. דרכים נוספות לצחצוח הן כאשר הילד שוכב במיטה או כאשר הילד נשען על ההורה המצחצח.
 • יש להתאים את עוצמת הצחצוח לסף הרגישות של ילדכם: מומלץ לצחצח בעדינות יתרה, שכן ההורה אינו מודע לעוצמת הכאב שהילד חש.
 • תמיכה היא חשובה: יש לתמוך בעורפו של הילד ובלסת התחתונה בזמן הצחצוח.
 

שימוש נכון בחוט הדנטלי

 
 
מתי להתחיל? רצוי להעביר חוט דנטלי ברגע שקיים מגע בין השיניים. על ההורה לעזור לילד בפעולה עד אשר ילמד לעשות זאת בעצמו (בדרך כלל בסביבות גיל 11).
במה להשתמש? מומלץ להשתמש בחוט דנטלי עבה, הספוג בשעווה (פוצע פחות את החניכיים) ומכיל פלואוריד (עוזר במניעת עששת ודלקות חניכיים).
איך להשתמש? הוראות מפורטות לניקוי בחוט, כולל תרגול, יינתנו במרפאה.
   
   
   
  שימוש בחוט הדנטלי
   
   
   
   
  החיוך של ילדיכם הוא יקר מפז. פנו אל מרפאותיה של ד"ר גוטלר מאיה כדי לקבל הדרכה כיצד לצחצח את השיניים של ילדיכם ולהשתמש נכון בחוט דנטלי.