שימוש בגז צחוק

 
גז הצחוק הינו אחד האמצעים העומדים לרשותנו בבואנו לטפל בילד חושש וחרד. השימוש בגז צחוק מאפשר לילד לעבור את הטיפול ברוגע ובהנאה.
 

מה זה גז צחוק?

 
גז הצחוק הוא למעשה גז בשם ניטרוס אוקסיד (N2O), הניתן בשילוב עם חמצן באמצעות מסיכה, המונחת על אף הילד בזמן הטיפול. גז הצחוק גורם לתחושה נעימה, רפיון ונינוחות.
 

היתרונות של גז צחוק

 
 
הגז מפחית חרדה, מפחית את רפלקס ההקאה ומאריך את הזמן בו הילד יכול לשכב ולקבל טיפול. בנוסף גז הצחוק מעלה את סף הכאב. כאשר קיים צורך בסתימות קטנות הוא לעיתים מהווה תחליף להרדמה מקומית.

גז הצחוק נחשב לחומר מאד בטיחותי, כיוון שאינו מתפרק בגוף. השפעתו צפויה, וניתן לשלוט ברמתו לאורך כל הטיפול ולבטל השפעתו בעת הצורך. הילד נמצא במהלך כל הטיפול בהכרה. הוא שולט על כל הרפלקסים ההגנתיים שלו, יכול למלא הוראות ויש ביכולתו להשתעל ולסלק ליחה במידת הצורך.

השפעתו מתפוגגת עם סיום הטיפול, לאחר נשימה במשך 2 עד 3 דקות של 100% חמצן, המפנה את גז הצחוק מהגוף. תופעות הלוואי של השימוש בגז צחוק הינן מעטות, נדירות וקצרות טווח כגון בחילות, הקאות וסחרחורות.
 

שימוש בתרופת הרגעה (סדציה/טשטוש)

 
במקרים של חרדה עמוקה או בבואנו לטפל בילדים קטנים, שאינם מסוגלים לשתף פעולה עקב גילם הצעיר, עומדת לפנינו האפשרות של טיפול בתרופת הרגעה. תרופת ההרגעה הניתנת במרפאתנו הינה מידזולם. זוהי תרופה הפועלת לטווח קצר, וניתנת בשתייה או כנר בישבן כ- 10 דקות לפני תחילת הטיפול. היא נחשבת לתרופה בטוחה, בין השאר כיוון שיש לה תרופת נגד היכולה לסתור מידית את פעילותה.

התרופה מפחיתה חרדה וכאב, מרגיעה את הילד, מרפה שרירים ויוצרת שכחה (הילד זוכר רק במעורפל את הטיפול, אם בכלל). הילד נמצא כל הטיפול בהכרה ומנוטר לאורך כל הטיפול באמצעות מכשיר שנקרא pulse oxymeter, המודד את רמת החמצון בדם ואת הדופק.

התרופה מהווה פעמים רבות אלטרנטיבה לטיפול תחת הרדמה כללית. בצורת טיפול זו הילד לומד שהינו מסוגל לעבור טיפולי שיניים, רוכש ביטחון, וחוזר נינוח ורגוע יותר לטיפולים הבאים.

עם זאת, כשמדובר בילדים קטנים מאוד, ילדים הזקוקים לטיפולים קשים ורבים או ילדים מוגבלים בגופם או בשכלם, יש לשקול לבצע את הטיפולים תחת הרדמה כללית.
 
עם טיפולי שיניים לילדים בשילוב גז צחוק, גם הילד שלכם ייצא מהמרפאה עם חיוך מאוזן לאוזן. צרו קשר לתיאום תור באחת ממרפאותיה של ד"ר גוטלר.